Izredno pomembno je, da stopalo res pravilno izmerite. Stopalo lahko izmerite na več različnih načinov, ki so opisani spodaj. Ne pozabite, da je potrebno izmeriti oba stopala, saj se dolžini pogosto razlikujeta. Tudi širina stopala je pomembna prav tako kot dolžina, tako da ne pozabite izmeriti tudi te.
Za merjenje stopal obstajajo različne tehnike. Katero boste izbrali je popolnoma vaša izbira, moje mnenje pa je, da je metoda z merjenje ob steno pogosto najbolj natančna.
MERJENJE STOPALA OB STENO
Pri tej metodi merjenje stopala, položite papir do roba stene, ki naj bo čim bolj ravna. Peta se naj dotika roba stene, nato pa označite najdaljši del stopala oziroma pred najdaljšim prstom. Ne pozabite, da naj bo svinčnik oziroma pisalo postavljen čim bolj pravokotno na papir, da bodo meritve kar se da natančne.
Širino lahko izmerite na zelo podoben način, le da se naj pri tej meritvi notranji del stopala dotika stene, nato pa s svinčnikom oziroma pisalom označite najširši del na zunanjem delu stopala (praviloma malo pod mezincem).
MERJENJE STOPALA Z OBRISOM
Pri tej metodi merjenja stopala položite papir na ravno podlago in nanj položite stopalo (brez nogavic). S svinčnikom oziroma pisalom (ki naj ima čim bolj tanko konico) obrišite celotno stopalo. Pri tem ne pozabite, da naj bo pisalo čim bolj pravokotno na podlago. Pri tej metodi je smiselno prositi za pomoč drugo osebo, da nam obriše stopalo, saj lahko zelo hitro pride do odstopanj, ko le malo nagnemo/premaknemo pisalo. Na obrisu nato označite sredino pete in najdaljši del vašega stopala (praviloma palec ali kazalec) in ju povežite z ravno črto.
Pri širini označite najdaljši točki vašega stopala in ju povežite z ravno črto, pravokotno na črto, ki ste jo narisali za merjenje dolžine.
Ta metoda je dokaj enostavna a hkrati se hitro lahko zgodi, da pride do odstopanj saj pisalo hitro premaknemo in ga ne držimo pod pravim kotom, kar pomeni, da so meritve lahko napačne.
MERJENJE STOPALA Z MERILCEM PLUS 12
Vsi, ki imate doma merilec plus 12, lahko seveda tudi z njim izmerite dolžino stopala. Peto naslonite na konec merilca (moder del), nato pa nastavite meter tako, da se rdeč rob dotika konca vašega najdaljšega prsta. Odčitajte vrednost in od nje ne pozabite odšteti 12mm, da dobite realno dolžino stopala.
Ne glede na to katero metodo boste izbrali, stopalo res dobro premerite in meritve ponovite večkrat, da boste dobili kar se da točno mero. Pravilno izmerjena dolžina in širina stopala sta namreč ključnega pomena, pri izbiri primerne obutve. Vsi pa se želimo izogniti nepotrebnemu vračanju čevljev in plačevanju dodatnih poštnin ter slabi volji, ki jo le to prinese s sabo, kajne?